Termín porodu sice nikdy není do poslední chvíle stoprocentně jistý, ale ve 40. týdnu již jde „do tuhého“. Na druhou stranu není důvod k panice, ani kdyby miminko s příchodem na svět otálelo. Některé děti si totiž rády ještě chvíli polenoší v bříšku až do 42. týdne. Teprve poté lékaři zvažují, jestli není vhodné porod vyvolat.
Stává se však i to, že se lékař rozhodne pro vyvolání porodu už v průběhu 40. týdne. Obvyklým důvodem je, když při poslední kontrole narazí na nějakou anomálii – anebo v případě vícerčat.
V této finální fázi těhotenství se již těhotná žena důvěrně seznámila s různými nepříjemnostmi v podobě oteklých končetin a možná i obličeje – vyskytovat se mohou stále, a to až do porodu. To samé platí o pálení žáhy. Matnou vzpomínkou je i klidný spánek, a proto je vhodné hodně odpočívat a relaxovat. A určitě se nevyhýbejte (bezpečným) aktivitám, které vám dělají radost – zapomenete díky nim na nepříjemné pocity a uvolníte se.
Co se týče vývoje miminka, v této fázi je již všechno hotové a připravené. Životně důležité orgány a systémy jsou plně vyvinuté a drobeček už jen přibírá na váze a rostou mu nehty a vlásky. Naopak se pozvolna vytrácejí jemné chloupky (lanugo) a mázek.
Velikost miminka zhruba odpovídá vodnímu melounu. Na konci 40. týdne těhotenství je dlouhé asi 50 cm a váží kolem 3,5 kilogramu.
Určitě je vhodné nezanedbat přípravu na porod. Pořiďte si nepromokavý potah na matraci nebo podložku pro případ, že by praskla plodová voda. Tento potah najde využití i po porodu kvůli krvácení v šestinedělí.
Zaměřte se také na pohyby miminka. Pokud zaznamenáte, že se dlouho nehýbe, nebo naopak ucítíte nezvykle silné pohyby, neváhejte a konzultujte situaci s lékařem, případně se rovnou vydejte do porodnice. Většinou je vše v pořádku, ale je lepší být v bezpečí.
Bližší informace o tom, jak nástup porodu trochu urychlit či poznat blížící se porod, najdete na portálu Modrý koník.